opticke klamy

12. října 2008 v 11:11 |  videa a kravinky
různé optické klamy
Heringův klam - Přetnutí silných úseček svazků paprsků vede k tomu, že se úsečky jeví jako prohnuté, ačkoliv jsou ve skutečnosti přímkami. K podobnému zkreslení může dojít i tehdy, když úsečky vytvoří např. čtverec. Když se čtverec přetne svazkem paprsků, vjemově se rozšiřuje. Většinu těchto klamů vysvětlujeme fyzikálně, například jako důsledek zvláštní konfigurace předmětů ve vjemovém poli. Toto vysvětlení je však příliš zjednodušeno.
Fraseova "spirala" - Optický klam při kterém se kruhy jeví jako spirála. Pokusíte-li se sledovat prstem "spirálu" z různých bodů, vždy zjistíte, že jsou to kružnice. Klam je tak silný, že i po přezkoušení budete vidět spirálu a nikoli kruhy. Potíže můžete mít i při vlastním sledování kružnice pro silný vliv spirálového efektu, který je způsoben mřížovou strukturou pozadí a šrafováním vlastních kruhů.
Hermanova mříž - Nazývá se taky kontrastním klamem. Průsečíky bílých mříží mezi černými čtvercovými plochami se jeví jako tmavší. Jestliže předlohu změníme tak, že mříž bude černá a čtverce bílé, pak průsečíky černé mříže se budou jevit jako světlejší.
Vjem rotujícího obrazce - Při bezprostředním vnímání se účastní zraková paměť. Když přecházíme postupně od prvního ke čtvrtému obrázku, tak poslední tvar se nám na několik sekund nejeví jako plošný obdélník, ale hloubkově jakož to třidimenzionální tvar.
Bolehlav - Tento název je poměrně výstižný, však zkuste sami. U tohoto obrázku se nám může zdát, že kruh vystupuje do popředí, nebo naopak, tvoří pozadí. Někdy se nám také zdá, že černá barva, která vyplňuje kruh je znatelně sytější. Záleží rovněž na tom, jak obrázek pozorujeme, jestli se soustředíme, nebo jestli se při pozorování pohybujeme.
Další obrázek je v podstatě jen shluk černé a bílé barvy. Má však nějaký význam, najdete jaký? Najdete co obrázek skrývá?
Penroseho obrazce - Jsou to další velice zajímavé klamy. Obrazce vzniknou pokud si pohrajeme s perspektivou a stínováním. Obrázky vytvářejí dojem prostoru.

"Neuvěřitelný" - Zdají se Vám být tyto čáry rovnoběžné? Ne? Opak je pravdou! Co způsobuje, že se nám zdá, že jsou čáry zakřivené? Je to kontrast dvou barev a vzájemné posunutí jejich čtverců.

Pokud nám nevěříte, přiložte si pravítko k jednotlivým čárám. Zjistíte sami jaká je skutečnost.
Láska a smrt - ( pierotova láska ) - Dnes si dokážou výtvarníci a optickými klamy náramně pohrát. Dokazuje to tento klam, který patří mezi obrázky, kde se spojují kontrasty. Posuďte sami.Dívejte se se vzdálenosti asi40-50 cm soustředěne na kříž uprostřed lebky. Pak se podívejte na nějakou jednolitou plochu (nejlépe zeď nebo papír) a trochu zamrkejte. Uvidíte lebku inverzně. Je to proto, že se tento obraz ukládá do "prvního" stupně paměti, v oblasti takzvaného smyslového ukládání.Tfuj to byl hnus já sem to skoušela večer a potom sem měla hnusný sny:o(

Dívejte se na jeden ze žlutých puntíků. Po chvíli zbylé dva zmizí!

UfoniDívejte se na obrázek zhruba ze vzdálenosti 50cm. Dlaní si zakryjte pravé oko a levým okem sledujte bílou siluetu létajícího talíře vpravo (nepopleťe to, jinak to nebude fungovat!). Pomalu přibližujte hlavu k monitoru. V jednu chvíly silueta vlevo zmizí. Je to proto, že světelné paprsky z tohoto boudu dopadnou na slepou skvrnu ve vašem oku. Je to jediné místo lidského oka, kde nejsou buňky absorbující světlo. Člověk si ale slepou skvrnu neuvědomuje, protože mu mozek prázdné místo zaplní vjemem z bezprostředního okolí.
Dvousmyslné optické klamy jsou takové obrázky, na které když se podíváte na první pohled uvidíte první "podobu", ovšem po pořádném prohlédnutí uvidíte i ostatní podoby tohoto obrázku.

Je to princezna,ale i ježibaba.
Dívejte se upřeně 30 vteřina na černou tečku a pak se podívejtena zeď nebo bílí povrch jakou má srce barvu teď?
Tvář a nebo nápis?
Na sebe dívající se tváře nebo pohár?
Králík nebo kachna?
Hýbou se tečky nebo ne?


Nespíš? Není to jenom sen? Je toto vůbec možné? Plocha musí přece zůstat ta sama. TAK ODKUD SE VZAL TEN ČTVEREC ?
Je snad matematika filosofie?

<![CDATA[//><!]]>
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.